Türkiye'de İslam İktisadı Alan İzleme Raporları Tanıtıldı

02 July 2020

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda bilgi, politika ve strateji üretmek, karar alıcılara yol gösterecek araştırmalar yapmak ve gelecek için gerekli birikimin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla yola çıkan İLKE Vakfı uzun süredir üzerinde çalışılan Alan İzleme Raporları’nın tanıtımını gerçekleştirdi. Alan İzleme Raporları İslam İktisadı, Eğitim, Hukuk ve Sivil Toplum alanlarında güncel verileri ve çalışmaları analiz edip derleyerek kullanılabilir hale getirmenin amaçlandığı bir çalışmanın ürünüdür. Bu gayretle çıkılan yolda geçtiğimiz gün İslam İktisadı ve Eğitim raporlarının tanıtımı gerçekleştirildi.


İKAM kurucu başkanı ve Alan İzleme Raporları proje koordinatörü Lütfi Sunar, İKAM direktörü ve Alan İzleme Raporları projesi iktisat alan sorumlusu Taha Eğri ve İLKE Vakfı kıdemli araştırmacısı ve Alan İzleme Raporları eğitim alan sorumlusu İbrahim Hakan Karataş Tvnet kanalında Gündem Özel programına konuk oldular.


Projenin içeriği ve hedeflerinden bahseden Lütfi Sunar bu proje ile İslam İktisadı, Eğitim, Hukuk ve Sivil Toplum alanlarında güncel verileri kullanılabilir hale getirmenin amaçlandığını dile getirdi. Türkiye’de İslam İktisadı raporunun 2019 yılında alanda yaşanan gelişmelere ışık tuttuğunu belirten Sunar, İslam iktisadı alanında Türkiye’de 2019 yılı itibariyle bir dönüşüm yaşandığını ve bu dönüşüm ile alanının önündeki engellerin aşıldığını dile getirdi. Sonrasında İslam iktisadı raporu hakkında detaylı bilgi veren Taha Eğri, alanda son yıllarda yaşanan gelişmeler ile Türkiye’de İslam iktisadı çalışmaların giderek olgunlaştığını belirtti. Özellikle geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanı’nın “Krizden çıkışın anahtarı İslam iktisadıdır.” ifadesinin bu alana duyulan ihtiyacın somut bir örneği olduğunu belirten Eğri, İKAM’ın geçtiğimiz haftalarda yayımladığı İslam İktisadı Manifestosu ile de bu ihtiyaca dikkat çekmeyi amaçladığını söyledi.


Alan İzleme Raporları web sitesine erişim için tıklayınız.

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

DİĞER SİTELERİMİZ