TKBB Uluslararası Makale Yarışması ile Sektör ve Akademiye Önemli Katkılar Sunacak

24 October 2023

TKBB Uluslararası Makale Yarışması ile Sektör ve Akademiye Önemli Katkılar Sunacak


Türkiye’nin katılım bankacılığı çatı kuruluşu Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), İstanbul Ticaret Üniversitesi iş birliğiyle “Katılım Finans” kapsayıcılığında “Sosyal Finans, Finansal Okuryazarlık, Sürdürülebilirlik ve Dijitalleşme” alanlarında sektöre ve akademiye önemli katkılar sağlayacak ödüllü uluslararası akademik makale yarışması düzenliyor.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), ülkemizde katılım bankacılığının gelişmesine katkı sağlamak ve farkındalığı artırmak adına İstanbul Ticaret Üniversitesi iş birliğiyle “Katılım Finans” kapsayıcılığında “Sosyal Finans, Finansal Okuryazarlık, Sürdürülebilirlik ve Dijitalleşme” alanlarında ödüllü uluslararası akademik makale yarışmasının ilkini düzenliyor. Yarışmaya doktora öğrencileri, doktora mezun araştırmacıları, akademisyen ve sektör profesyonelleri katılabilecek. Ulusal ve uluslararası alanda Katılım finansın gelişimine katkı sağlaması amaçlanan yarışmada yerel ve küresel uygulamalar üzerine hazırlanmış makaleler öncelikli olarak kabul edilecek.

Dünyada İslami finans alanında önemli çalışmalar yapan jüri üyelerinin değerlendireceği makale yarışması, “Sosyal Finans, Finansal Okuryazarlık, Sürdürülebilirlik ve Dijitalleşme” alanındaki konularda ekonometrik, matematiksel ve simülatif analizler ve bunları destekleyen teoriler içeren araştırmalar gizli hakem sistemi ile değerlendirilecek ve puanlanacak. Uluslararası makale yarışmasında katılımcılar, ödüllerin yanı sıra, önerilerinin uygulamaya geçirilmesi imkânı da bularak sektöre katkı sağlayabilecek.

Yarışmacılar, belirlenen başlıklar üzerinden akademik olarak sadece bir kez makale gönderebilecekler. Bireysel ya da grup olarak katılımın mümkün olduğu yarışma için görüşlerin akademik makale formatında hazırlanarak essaycompetition.tkbb.org.tr adresindeki yönergelere göre gönderim sağlayabilecekler. Gönderilen makaleler bir kitap veya dergide yayınlanma fırsatı bularak akademik olarak da destelenecek.

Dereceye giren makaleler düzenlenen bir panelde yazarları tarafından sunulacak ve ödülleri takdim edilecek.

Ödül miktarları
Birincilik ödülü 5000 $
İkincilik ödülü: 3000 $
Üçüncülük ödülü: 2000 $
Dördüncülük ödülü: 1000 $
Beşincilik ödülü: 1000 $

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Hakkında

Türkiye Katılım Bankaları Birliği, katılım bankacılığı sektörünü ulusal ve uluslararası alanda temsil etmek, ülkemizde katılım bankacılığının gelişimini desteklemek, sektörün pazar payının artırılması çalışmalarına katkıda bulunmak, mesleki ilke ve standartlarını geliştirmek, katılım bankalarının hak ve menfaatlerini korumak amacıyla 2001 yılında kurulmuş kamu kurumu niteliğinde bir kuruluştur. TKBB, sektörün Türkiye ekonomisine yaptığı katkıya ilişkin kamu farkındalığını ve anlayışını artırmak için kamu otoritesi, yasa koyucular ve diğer paydaşlarla birlikte çalışmaktadır. TKBB, üye bankaların öncelikli konularını desteklemek için birçok çalışma komitesine sahiptir ve kapsamlı eğitim programları yürütmektedir. Bugün itibariyle TKBB, 8 katılım bankası üyesiyle Türkiye'de katılım bankacılığı sektörünü temsil etmektedir.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Hakkında

İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001 yılında kurulmuş olup bünyesinde 6 fakülte (İnsan ve Toplum Bilimleri, İşletme, Hukuk, İletişim, Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım), 1 Meslek Yüksekokulu (Bilgisayar Programcılığı, Siber Güvenlik), İngilizce Hazırlık Bölümü ve 5 Enstitü (Dış Ticaret, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Finans Enstitüsü, İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü) ile araştırma ve uygulama merkezleri yer almaktadır. Üniversitemiz, 73 öğrenci ile başladığı eğitim-öğretim hayatına 9 bin öğrencisi ve 300’ü aşkın akademisyeni ile devam etmektedir.

Akademik bilgi, birikim ve tecrübenin yanı sıra İstanbul Ticaret Odası’nın kurumsal desteğini de alarak büyüyen üniversitemiz, öğrencilerine sadece uluslararası geçerliliği olan bir diploma değil, aynı zamanda şehrin içindeki kampüs yaşamıyla, iş hayatının network imkânlarıyla ve akademik yönlü tecrübenin buluştuğu eğitim ortamlarında standartları yüksek bir gelecek vaat etmektedir.

İletişim:
Ad-Soyadı: Mehmet Cebeci
Tel: 0531 600 10 81
E-posta: mehmetcebeci@tkbb.org.tr
Web Site: essaycompetition.tkbb.org.tr

Detaylı Bilgi ve Başvuru için tıklayabilirsiniz.

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

DİĞER SİTELERİMİZ