Katılım Ekonomisi “Yeni Bir Zihniyet Yeni Bir İktisat” Konferansı Yapıldı

20 March 2017

Katılım Ekonomisi “Yeni Bir Zihniyet Yeni Bir İktisat” Konferansı Yapıldı

İslam İktisadı Araştırma Merkezi(İKAM), dördüncü konferansını Temel Hazıroğlu’nun “Yeni Bir Zihniyet Yeni Bir İktisat” başlığıyla düzenlendi.
İKAM’ın gelenekselleştirdiği konferanslar dizisinin dördüncü konuğu “Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Temel Hazıroğlu idi. Hazıroğlu’nun, “Yeni Bir Zihniyet Yeni Bir İktisat” başlıklı konferansı 18 Mart Cumartesi günü İLKE Derneğinde gerçekleştirildi.

Katılım Bankacılığı ismini literatüre kazandıran ve Katılım Bankacılığı sektörünün öncü isimlerinden olan Temel Hazıroğlu’nun yeni yayımlanan “Katılım Ekonomisi” kitabı çerçevesinde gerçekleşen sunuma ilgi yoğundu.

“Katılım Ekonomisi” kavramı ışığında iktisadi meseleleri ve “Katılım Bankacılığı” kavramını ele alan Hazıroğlu, konferansa, katılım kavramıyla bağıntılı olan ayetler ve hadisler ile başladı. İktisadi bağlamda tefekkür, ahlak, ihsan kavramlarını irdeleyen HAZIROĞLU; “Sınırsız istek ve ihtiyaç normal insanın değil yolunu kaybetmiş azgın ve hazcı insanın, kıt kaynak ise dünyayı mülk gören maddeci insanın tanımıdır” diyerek cari iktisadi sistemin temel tanımlamalarını eleştirdi. Hazıroğlu, katılım kavramı bağlamında tevhid, adalet, ahlak, emek gibi temel kavramları irdeleyerek bunlar arasındaki ilişkiye değindi. Katılım Ekonomisi ’nin temel ilkeleri olan: Ahlak; Adalet ve Hakkaniyet; İhsan ve Dayanışma; Emek, Katılım ve Ortaklık; Aktiflik ve Üretkenlik ilkelerini açıklayan Hazıroğlu, Katılım Ekonomisi ‘nin girişimciliği, kalkınmayı, aktifliği ve üretkenliği teşvik eden bir sistem olduğunu ifade etti.
Konferansın sonuna doğru Temel Hazıroğlu “Katılım Ekonomisi” bağlamında 3’lü bir reçete sundu; demokratik ve etkin kamuculuk, girişimci vakıfçılık, kâra ortaklık.

Soru-cevap bölümünün ardından programın sonunda Hazıroğlu’na sunumundan ötürü teşekkür edilerek hediyesi takdim edildi.

“İKAM Konferansları” gelecek süreçte de alanında uzman kişilerce verilmeye devam edecek.

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

DİĞER SİTELERİMİZ