İslam İktisadı Ödül Töreni ve 10. İslam İktisadı Atölyesi İstanbul'da Gerçekleşti!

18 October 2022
IEW10-Haber

İLKE Vakfı İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) tarafından düzenlenen 10. İslam İktisadı Atölyesi tamamlandı. İstanbul Üniversitesi'nde 3 gün süren programa dünyanın farklı yerlerinden İslam İktisadı çalışan akademisyenler katıldı. Atölye açılış etkinliğinde İslam İktisadı Ödül Töreni ve Krizler Çağında İslam Ekonomisinin Vaatleri başlıklı panel gerçekleştirildi. Diğer günlerde ise atölye, 6 oturum ile devam etti.


Açılış programında konuşan İLKE Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Lütfi Sunar, programın devamlılığına vurgu yaparak 10'uncu kez İslam İktisadı Atölyesini düzenlediklerini salgın sürecinde dahi programı yüz yüze gerçekleştirdiklerini dile getiren Sunar, içinden geçilen krizlere mevcut sistem içerisinde çözüm önerileri arandığını fakat görünenin bu sistem içerisinde çözümlerin bulunmasının da kolay olmadığını ifade etti. "Görünen o ki mevcut sistem içerisinde bir çözüm bulmak da çok kolay değil. Bu anlamda bakıldığında aslında alternatif önerilerin tartışılması için de çok önemli bir zeminde bulunuyoruz" sözleriyle atölyenin önemini vurguladı.


Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Metin Özdemir, içinden geçilen ortamın atölyenin konusunun konuşulması için müsait bir ortam olduğunu ifade ederek, oturumları da mümkün olduğunca takip ederek çıktıları okuyacaklarını belirtti.

Özdemir'in ardından konuşan İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan, "Eğer bir iddianız varsa, dünyaya adalet adına bir iddianız, öneriniz varsa işte bu krizler sizlere aynı zamanda bir fırsat oluşturuyor." ifadelerin kullandı.


İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan, İslam İktisadı alanının Türkiye'de yeni gelişmelere vesile olduğunu; birçok üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının açıldığını dile getirdi.


10. İslam İktisadı Atölyesi Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Necmettin Kızılkaya, atölyenin konusunu bir önceki atölyenin ardından karar verdiklerini ifade etti. Her geçen gün dünyada krizlerin daha da arttığını gördüklerini dile getiren Kızılkaya, bu krizleri noktasında İslam İktisadının önemli bir hareket noktası olacağını düşündüklerini söyledi.


İslam İktisadı Ödülleri

4 kategoride verilen İslam İktisadı Ödülleri de sahiplerini buldu. İslam İktisadı Uygulama Ödülü, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi ve IFCap Building çözüm ortaklığında hazırlanan Katılım Genç Gelişim Programı'na layık görüldü. Katılım Genç Gelişim Programı'nın ödülü Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Metin Özdemir tarafından Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan'a takdim edildi.

"İslam İktisadı Araştırma Ödülü", İslam ekonomisi ve İslami finans alanına kazandırdığı "Ekonominin Temel Konuları ve İslam Ekonomisi" eseriyle Zeynep Hafsa Orhan'ın oldu. "Yoksulluğun Giderilmesinde Karz-ı Hasen Müessesesi: Tekarüz ve Karz-ı Hasene Dayalı Mikrofinans Modeli Önerisi" başlıklı doktora tez çalışmasıyla Dr. Mustafa Sancar'a "İslam İktisadı Tez Ödülü"; İslam iktisadı alanında çok sayıda kitap ve makale yazan, konferanslar veren ve birçok eser tercüme eden Khursid Ahmad'a ise "İslam İktisadına Katkı Ödülü" verildi.

"Krizler Çağında İslam Ekonomisinin Vaatleri"

İLKE Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Nihat Erdoğmuş'un yönettiği panelde Pakistan Kalkınma Ekonomisi Enstitüsü Başkan Yardımcısı Asad Zaman, Albaraka Türk Yönetim Kurulu Üyesi Melikşah Utku ve İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Ömer Torlak konuya ilişkin tebliğlerini yaptılar.

Atölye Oturumları

Açılış programı sonrasında 15-16 Ekim’de atölye oturumlarıyla devam eden programda birçok ülkeden katılımcı sunumlarını yapma fırsatı buldu. Her iki gün de 3’er oturumda gerçekleşen sunumlar katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.


Atölye oturumlarına sırasıyla; Mehmet Saraç, Mehmet Babacan, Necmettin Kızılkaya, Zeynep Hafsa Orhan, Hasan Vergil ve Taha Eğri moderatörlük yaptı. İki gün boyunca devam eden atölyede 10 akademisyen sunumlarında, krizler ve İslam iktisadı bağlamında yeni fırsatlar ve alternatif oluşturma imkanları ele alındı.


10. İslam İktisadı Atölyesi sonunda ise, “İslam İktisadı Krizden Çıkışın Anahtarını Sunuyor” başlıklı sonuç bildirgesi yayımlandı.

Sonuç Bildirgesini Okumak İçin Tıklayınız.
Fb Tw Yt In

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

DİĞER SİTELERİMİZ