İslam Ekonomisi ve Finansı Lisansüstü Programları Müfredatını Geliştirme Çalıştayı Gerçekleştirildi

06 March 2017

İslam Ekonomisi ve Finansı Lisansüstü Programları Müfredatını Geliştirme Çalıştayı Gerçekleştirildi

İKAM ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte planladığı “İslam Ekonomisi ve Finansı Lisansüstü Programları Müfredatını Geliştirme Çalıştayı” 4 Mart 2017 tarihinde İLKE Derneğinde gerçekleştirildi.

İslam İktisadı’nın Türkiye’deki öncü isimlerinden Ahmet Tabakoğlu, Hamdi Döndüren ve Cengiz Kallek’in yanı sıra İstanbul Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı Başkanı Servet Bayındır, İstanbul Üniversitesi İslam İktisadı ve Finansı Uygulama Merkezi Müdürü Mehmet Saraç, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Muhsin Kar, Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Süleyman Kaya ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı İbrahim Güran Yumuşak’ın da konuk olduğu çalıştaya Türkiye’nin birçok şehrinde İslam İktisadı alanında çalışan akademisyenler katıldı. Programda Türkiye ve dünyada İslam İktisadı lisansüstü programlarının genel durumu konuşuldu.

Çalıştayda ilk sözü İKAM Başkanı Lütfi Sunar aldı. Sunar, konuşmasında İKAM’ın kuruluşundan, faaliyetlerinden ve İslam İktisadı alanında yapılan çalışmaların öneminden bahsetti. Lütfi Sunar’ın ardından Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hakan Sarıbaş dünyada İslam iktisadı ve finansı lisansüstü müfredatlarını ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Zeyneb Hafsa Orhan ise Türkiye’de İslam iktisadı ve finansı lisansüstü müfredatlarını inceledikleri raporlarını heyete sundular.

Lütfi Sunar’ın oturum başkanlığını yaptığı ilk bölümde Hakan Sarıbaş’ın dünyanın çeşitli üniversitelerinin müfredatlarını incelediği raporun sunumunun ardından, konu katılımcılar tarafından ayrıntılı bir şekilde müzakere edildi. Çalıştayın ikinci bölümünde, İKAM Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Necmettin Kızılkaya’nın oturum başkanlığında Zeyneb Hafsa Orhan sunumunu gerçekleştirdi. Sunumun ardından İslam İktisadı’nın Türkiye’deki durumu katılımcılar tarafından müzakere edildi.

Çalıştayın sonunda Doç. Dr. Hakan Sarıbaş ve Yrd. Doç. Dr. Zeyneb Hafsa Orhan’a hazırlayıp sundukları raporları ve katkılarından ötürü teşekkür edilerek plaketleri takdim edildi.

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

DİĞER SİTELERİMİZ