İKAM ve İGİAD Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ni Ziyaret Etti

13 September 2017

İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) Başkanı Lütfi Sunar, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal İlişkiler Komisyonu Başkanı Ömer Bedrettin Çiçek ve İLKE Genel Sekreteri Kadir Yaman Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne (TKBB) ziyarette bulundu. TKBB Genel Sekreteri Osman Akyüz’ün ev sahipliğinde Müdür Yrd. Aydın Yabanlı’nın hazır bulunduğu ziyarette, kurumlar arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi amaçlandı.

Türkiye’de İslam iktisadı çalışmalarında önemli bir görev üstlenen İKAM ve kendisine katılım bankacılığı sektörünü büyütmek gibi bir hedef koyan TKBB, Türkiye’de İslami finans kurumlarının işleyişi, akademideki varlığı üzerine mütalaada bulundu. Henüz teşekkül aşamasında olan İslami finans temsilcilerinin, kurumlar arasında kurulacak güçlü ilişkilerle sorunlar ve potansiyeller üzerine fikir alış-verişinde bulunmalarının öneminden bahsedildi. Yeni projelerle İslam iktisadının teorik ve pratik zeminin oluşmasına katkıda bulunulacağı fikri oluştu.

Lütfi Sunar’ın somut önerileri eşliğinde devam eden toplantıda Ömer Bedrettin Çiçek değerlendirmeleriyle katkıda bulundu. Osman Akyüz “ Türkiye’de İslami finans, kurulduğu yıllar itibariyle, zor bir dönemden geçti; bugün itibariyle reel bir ihtiyaca cevap veriyorsanız yaşarsınız. Çok çalışarak sonuç üretebilmelidir” şeklinde değerlendirmelerini paylaşmıştır.
Toplantıda İGİAD tarafından basılan Hz. Muhammed (sav)’in İktisadi Öğretileri adlı kitap hediye edildi. Kurumsal ziyaret Lütfi Sunar’ın İktisat Yayınları’na ait kitapları takdim etmesi ve karşılıklı iyi niyet dilekleriyle son bulmuştur.

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

DİĞER SİTELERİMİZ