İKAM Raporlarının Üçüncüsü Yayımlandı

13 July 2017

İslam İktisadı alanında yapılan araştırmaların neticelerini kamuoyu ile paylaşmak ve alandaki bilgi birikimine katkı sağlayarak yeni çalışmaları beslemek amacıyla yayımladığı raporların üçüncüsü yayımlandı. Erhan Akkaş tarafından kaleme alınan rapor Körfez Ülkelerinde İslam İktisadı ve Finansının Güncel Durumunu ele alıyor.

İslam İktisadını teorik ve uygulamalı olarak ele alan eğitim, araştırma, yayın ve etkinlikler gerçekleştiren İKAM, bu faaliyetlerinin çıktılarıyla araştırmacıları, iş dünyasını ve politika yapıcıları bilgi birikimi açısından beslemeyi hedeflemektedir. Böylece İslam İktisadı alanının toplumda ve kamuda tanınması ve kabul edilmesi için çeşitli düzeylerde çalışmalara ev sahipliği yapmaktadır.

Bu bağlamda, İKAM İslam İktisadı alanında yapılan araştırmaların neticelerinin kamuoyu ile paylaşmak ve alandaki bilgi birikimine katkı sağlayarak yeni çalışmaları beslemek amacıyla Araştırma Raporları yayımlamaktadır. Bu raporların üçüncüsü Erhan Akkaş tarafından Körfez Ülkelerinde İslam İktisadı ve Finansının Güncel Durumu konusunda hazırlandı.

Bu rapor, KİK ülkelerinde İslamî ekonomi ve finansın gelişimini incelemektedir. Rapor, analizini İslamî ekonomi ve finansın ortaya çıktığı bağlam dâhilinde sunmakta, bölgesel ve küresel finans piyasalarında İslam finansının, eğitim, uygulamalar, ve kurumlar bakımından bir kurum olarak nasıl bir gelişim gösterdiğini açıklamaktadır. Bu çalışma, KİK ülkelerinde İslamî finansın gelişimine katkıda bulunan olan beş ana faktörü kapsamaktadır. Bunlar; araştırma, kurumlar, uygulamalar, finansal derinleşme ve eğitim. Rapor ayrıca İslamî finansın gelişimi için hem bankacılık sektöründe hem de KİK ülkelerindeki İslamî finans eğitimi bakımından bir arka plan sağlamaktadır. Analiz; Bahreyn, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne özel referanslarla KİK bağlamına odaklanmaktadır.

Raporu okumak için tıklayınız

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

DİĞER SİTELERİMİZ