İKAM Derslerinin Üçüncüsü Muhammad Akram Khan İle Gerçekleştirildi

07 July 2017

İslam İktisadı Araştırma Merkezi'nin (İKAM) düzenlediği yoğunlaştırılmış dersler dizisinin üçüncüsü “İslam İktisadı Metodolojisi” ismiyle Muhammad Akram Khan tarafından gerçekleştirildi. İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından düzenlenen Summer School kapsamında ders veren Muhammad Akram Khan dersi İKAM ve İLEM ortaklığında organize edildi.

5-6 Temmuz tarihlerinde İLKE Derneğinde gerçekleştirilen İKAM’ın yoğunlaştırılmış derslerinin üçüncüsü olan “İslam İktisadı Metodolojisi” dersi Muhammad Akram Khan'ın anlatımı ve çeşitli ülkelerden yerli/yabancı öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

2 günde gerçekleştirilen derste İslam İktisadı alanının birincil meselelerinden birisi olan Metodoloji konusu irdelenerek İslam İktisadı alanının nasıl bir metodolojiye sahip olması gerektiği üzerinde duruldu. Khan, bu bağlamda, İslam İktisadı çalışmalarının İslam'ın ana kaynakları olan Kur'an-ı Kerim ve Hadis külliyatının yeniden incelenip günümüze uyarlanması yoluyla, yeni bir içtihat zemininin oluşturulması yoluyla çağdaş dünyaya ayak uydurabileceğini ifade etti. İngilizce olarak gerçekleştirilen derse Türkiye, Azerbaycan, Ukrayna, İran, Pakistan, Hindistan, Endonezya, Malezya, Sudan, Bangladeş'ten öğrenciler katıldılar. Dersin sonunda tüm katılımcılara sertifika verilerek teşekkür edildi.

Muhammed Akram Khan, Pakistan (1966) ve İngiltere’de (1967) lisansüstü derecelerini aldı ve Pakistan Denetim Genel Müdürlüğü'ne katıldı. Denetim ve Kamu Maliyesi ile ilgili çeşitli konularda 15 kitap ve 46 araştırma makalesi yayınladı. İslam ekonomisinin çeşitli yönleri hakkında 20 kitap, 55 araştırma makalesi ve yaklaşık 100 kitap incelemesi yayınladı. 2013 yılında Edward Elgar yayınevi (Birleşik Krallık ve ABD) tarafından "What is Wrong with Islamic Economics: Analysing the Present State and Future Agenda" başlıklı kitabı yayınlandı.

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

DİĞER SİTELERİMİZ