5.İslam İktisadı Atölyesi'nin Açılış Paneli Gerçekleştirildi

31 March 2017

‘İslam İktisadı Perspektifinden Faiz’ konusu ile düzenlenen 5. İslam İktisadı Atölyesi 31 Mart'ta başladı.

İLKE İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM)'nin, İlmi Etüdler Derneği (İLEM), Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD),Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSEFAM)’nin işbirliğinde düzenlediği '5. İslam İktisadı Atölyesi İstanbul' İslam Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) düzenlenlen açılış paneli ile başladı. Atölye'nin oturumları 1-2 Nisan'da Sakarya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde devam edecek.

Dünyanın farklı ülkelerinden gelen birçok akademisyenin katılımıyla düzenlenen etkinliğe Türkiye’den de konunun uzmanları ve akademisyenler katıldı. Etkinlikte; faiz, faize alternatif sistemler, faizle ilgili güncel meseleler, faizsiz sistemde üretim ilişkileri gibi konular, İslam iktisadı perspektifinde ele alındı.
Panelin öncesinde İslam İktisadı Atölyesi Düzenleme Heyeti ve İKAM Başkanı Lütfi Sunar ve Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Süleyman Kaya açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarının ardından düzenlenen panelde İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve 5.İslam İktisadı Atölyesi Oturum Başkanı Necmettin Kızılkaya, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Tabakoğlu, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, INCEIF Üniversitesi’nden Mabid Ali al-Jarhi ve İGİAD Başkanı Ayhan Karahan konuşmacı olarak yer aldı. Panelin sonunda konuşmacılara plaketleri takdim edildi.

''İslam iktisadı finanstan ibaret değil''

İslam İktisadı Atölyesi Düzenleme Heyeti Başkanı Lütfi Sunar 'İslam İktisadı Atölyesi' dünyada tıkanan ana akım iktisadın karşısında yeni perspektifler yeni çözümler ürettiğini dile getirdi. Sunar konuşmasına şu şekilde devam etti; ''Bu yıl İslam İktisadı Atölyesi’nin 5’incisini düzenliyoruz. 5 senedir İstanbul’da değişik üniversiteler ile birlikte İKAM olarak organize ettiğimiz bir program. Bu program ayrıca İGİAD ve İlmi Etütler Derneği tarafından destekleniyor. Bu yıl Sakarya Üniversitesi ile birlikte faiz konusunu ele alan bir çalıştay düzenliyoruz. Bu çalıştayda, temelde aslında günümüz iktisadi problemlerinde yer aldığını düşündüğümüz pek çok sosyal,siyasal ve iktisadi soruna yol açan faiz konusunu değişik boyutlarıyla ele alacağız"

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

DİĞER SİTELERİMİZ